Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna

Drukuj
Kategoria: Wentylacja
Opublikowano

Do niedawna z wentylacją mechaniczną mieliśmy do czynienia tylko w zakładach przemysłowych a w budynkach mieszkalnych dominowała prawie całkowicie wentylacja grawitacyjna. Ostatnimi czasy znacząco się to zmienia. Spowodowane jest to większym komfortem i oszczędnościami jaki daje nam wymuszony obieg powietrza oczywiście przy zastosowaniu w układzie wymiennika ciepła. Wymiennik ten odbiera ciepło z usuwanego powietrza i przekazuje je nawiewanemu jednocześnie odbierając nadmiar wilgoci co może mieć znaczącą zaletę w miejscach narażonych na powstawanie pleśni i grzybów.

Tak więc w przypadku wymuszonego systemu dbamy nie tylko o komfort (mniejsza wilgotność, stała temperatura, świeże powietrze) ale i o nasze zdrowie minimalizując ryzyko rozwijania się niebezpiecznych grzybów które tak bardzo upatrzyły sobie zakamarki naszego domu.


Należy pamiętać o minimalnych odstępach między zakończeniami poszczególnych „nitek” kanałów, odległość ta nie powinna być mniejsza niż sześć metrów co zapewni nam gwarancję tego że nikt nie podsłucha rozmowy z innego pomieszczenia i nie będą nam przeszkadzały żadne hałasy dobiegające z sypialni naszych dzieci które to postanowiły urządzić sobie koncert właśnie w momencie gdy my chcemy odpocząć po pracy.
Warto również zwrócić uwagę na różnice ciśnień w poszczególnych kanałach spowodowane innymi długościami jakie ma do pokonania powietrze ,nie bez znaczenia są też różnego rodzaju zawijasy czasem wymagane by poprowadzić instalację ,każdy zakręt zmniejsza ciśnienie na wylocie ,możemy zniwelować te problemy poprzez stosowanie redukcji otworów w miejscach łączenia się poszczególnych „nitek” jak i zmianę średnicy wlotów i wylotów powietrza.

Doskonałym uzupełnieniem wentylacji nawiewno-wywiewnej z wymiennikiem ciepła zwanym rekuperatorem jest GWC czyli gruntowy wymiennik ciepła ,daje nam on wymierne korzyści przy niskich temperaturach zewnętrznych ogrzewając wstępnie powietrze do około ośmiu stopni nawet z minus 25 ,jeśli tylko będzie on wystarczająco duży.

Tak więc grawitacyjna czy mechaniczna?
Odpowiedź jest prosta: jeśli chcesz oszczędzać na ogrzewaniu i mieć zawsze świeże powietrze wybierz drugi wariant. Dla miłośników tradycji pozostaje stara metoda budowlana która doskonale odbiera ciepło w zimie
i świetnie nagrzewa mieszkanie latem gdy powietrze wewnątrz jest chłodniejsze co za tym cięższe i zasysa ciepło z zewnątrz przy okazji uniemożliwiając prawidłowego pozbywania się chociażby oparów z gotowania w kuchni.

Powered by Bullraider.com
Copyright 2011 Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free