Wentylacja garażu samochodowego

Drukuj
Kategoria: Wentylacja
Opublikowano

Garażowanie samochodu jest jednym ze sposobów na ochronę własnego samochodu przed włamaniami i uszkodzeniami. Znacznie skraca również czas potrzebny na uruchomienie samochodu w zimie. Aby jednak garaż spełniał swoją funkcję ważne jest aby w tym pomieszczeniu działała prawidłowo wentylacja.

Zalet jakie prezentuje sobą garaż, niezależnie od tego, czy jest to garaż podziemny, czy garaż wolnostojący, można wymienić co najmniej kilka. Garażowany samochód zazwyczaj:

  • ma mniejsze szanse na próbę włamania lub kradzieży, choć nie są one wykluczone,
  • unika szczeniackiego wandalizmu i poobrywanych lusterek bądź wycieraczek,
  • rzadziej jest obijany przez osoby parkujące na sąsiednich miejscach parkingowych,
  • nie jest narażony na niebezpieczne warunki atmosferyczne, tj. grad i burze skutkujące łamiącymi się gałęziami.

Istotne są jednak warunki w jakich garażowany jest samochód. Garaże przydomowe powinny posiadać zabezpieczenie przed zasysaniem spalin do wnętrza domu. Przy bezpośrednim połączeniu garażu z pomieszczeniami mieszkalnymi może się okazać, że sprawna wentylacja domowa zasysa spaliny w momencie otwarcia drzwi. Przejście pomiędzy garażem a domem powinno być wyposażone w dwie pary drzwi, które będą otwierane naprzemiennie.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest również wybranie opcji garaż nieogrzewany. Jest ona ‘zdrowsza’ dla karoserii samochodu i jego elektryki, która przy nagłych zmianach temperatury może ulec awarii.


Wentylacja garażowa

Każdy z rodzajów garaży wymaga sprawnej wentylacji, nie tylko ze względów praktycznych, ale także z powodu wymogów przepisy prawa. Powierzchnia otworów wentylacyjnych w garażu nieogrzewanym powinna wynosić przynajmniej 0,04 m2 na każdy garażowany samochód. W praktyce w trakcie budowy w np. garażu jednostanowiskowego umieszczane są dwa otwory wentylacyjne o przekroju 14 x 14 cm. Jeden znajduje się tuż przy powierzchni gruntu, drugi na przeciwnej ścianie pod sufitem. Zapewniają one naturalną wentylację odpowiednią dla jednego stanowiska samochodowego, bezpieczeństwo osobom przebywającym w zamkniętym garażu oraz warunki nie sprzyjające skraplaniu się pary wodnej i rdzewieniu pojazdu.

Powered by Bullraider.com
Copyright 2011 Wentylacja garażu samochodowego.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free