Wentylacja mechaniczna w budynkach mieszkalnych

Drukuj
Kategoria: Wentylacja
Opublikowano

Wentylacja w budynku, zdj. sxc.huW budynkach mieszkalnych zastosować można dwa systemy wentylacyjne, wentylację naturalną lub wentylację mechaniczną. Ponieważ pierwsza zależna jest od wielu czynników na które nie mamy wpływu, takich jak temperatura, ciśnienie, siła wiatru, dla lepszego komfortu użytkowników lepszym rozwiązaniem staje się wybór wentylacji mechanicznej. W obrębie układu wentylacji mechanicznej przepływ powietrza wymuszają wentylatory, a układ natomiast może zostać wzbogacony o wiele dodatkowych urządzeń. Mogą to być m.in. filtry powietrza, nawilżacze czy wymienniki ciepła służące jego odzyskiwaniu.

Układ wentylacji mechanicznej może pracować w trzech systemach:

Wentylacja nawiewna
Jest najmniej ekonomicznym rodzajem wentylacji wymuszanej pracą urządzeń. W jej obrębie świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń poprzez nawiewanie go przez wentylatory. Zużyte powietrze, a także ciągle napływające świeże powietrze wydostaje się przez otwory wentylacyjne, którymi mogą być kanały wentylacyjne lub nawiewniki montowane w oknach. W przypadku braku odpowiedniego sterowania nadmiar dostarczanego świeżego powietrza znacznie wychładza pomieszczenia w zimie, oraz ogrzewa latem przy wysokich temperaturach. Wymaga to wydłużonej pracy urządzeń grzewczych zimą i klimatyzacji latem.

Wentylacja wywiewna
Tu wentylatory umieszczane są na końcu drogi, jaką musi przebyć powietrze przez pomieszczenia mieszkalne. Mogą one być montowane w istniejących otworach wentylacyjnych wentylacji grawitacyjnej, m.in. w łazienkach lub specjalnie wyznaczonych centralnych punktach mieszkania bądź domu. Dawki świeżego powietrza, jakie dostarcza wentylacja mechaniczna, docierają do pomieszczeń poprzez nawiewniki montowane w ramach okiennych w miarę pracy wentylatorów oraz, do pewnego stopnia, działania warunków atmosferycznych.

Wentylacja nawiewno-wywiewna
Działanie tego typy wentylacji oparte jest na pracy centrali wentylacyjnej. Świeże powietrze dostaje się do centrali kanałami wentylacyjnymi, skąd kolejnymi kanałami rozprowadzane jest po pomieszczeniach budynku. Zużyte powietrze również odbierane jest przez kanały wentylacyjne i poprzez centralę jest wyrzucane na zewnątrz. Kanały wentylacyjne dostarczające powietrze do pomieszczeń i je odbierające montuje się w taki sposób, aby wymusić ruch powietrza od sypialni, biura i salonu w kierunku kuchni, łazienki i toalety.
Wentylacja nawiewno-wywiewna ma też dodatkową zaletę. Można w obrębie centrali zamontować wymiennik ciepła, uzyskując tzw. rekuperator, dzięki któremu odzyska się ciepło ze zużytego powietrza, ogrzewając jednocześnie wstępnie świeże powietrze.


Wybór odpowiedniego systemu wentylacyjnego jest uzależniony głównie od posiadanych środków finansowych przeznaczonych na wykonanie instalacji. Najtańsze są oczywiście pojedyncze wentylatory, te jednak mają ograniczoną funkcjonalność. Montaż rekuperatora wiąże się z większymi wydatkami, jednak umożliwia on odzyskiwanie energii i oszczędności na bieżących wydatkach.

Powered by Bullraider.com
Copyright 2011 Wentylacja mechaniczna w budynkach mieszkalnych.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free