Nagroda Green Building 2013 dla Euro - Centrum w Katowicach

Drukuj
Kategoria: Aktualności
Opublikowano

 Domy pasywne Dnia 8 maja 2013 r. Komisja Europejska przyznała nagrodę Green Building 2013 dla najbardziej energooszczędnych obiektów. Nagrodę otrzymał budynek realizowany w Katowicach w ramach projektu finansowanego z działania 5.3 PO IG, przez Park Naukowo - Technologiczny "Euro - Centrum" sp. z o.o.

 

          Budynek ten dzięki temu, że zastosowano w nim wyłącznie ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, w ciągu roku do grzania, chłodzenia lub wentylacji będzie potrzebował 15 kWh/m2, tj. osiem razy mniej niż zużywają budynki, w których zastosowano metody tradycyjne.

EU Green Building Program powstał w 2005 roku. Jest on otwarty dla firm zainteresowanych promowaniem budownictwa zrównoważonego poprzez certyfikację swoich budynków. Program jest dostępny dla budynków niemieszkalnych.

Aby zakwalifikować się do programu budynek musi spełniać następujące warunki:

- nowe budynki - całkowite zużycie energii powinno być o 25% niższe niż normy krajowe,

- budynki remontowane - zmniejszenie zużycia energii o 25%.

          Park Naukowo - Technologiczny "Euro - Centrum" sp. z o.o. dołączył do programu w połowie 2012 r.

Konkurencja prowadzona była w 2 kategoriach: dla budynków nowobudowanych i rewitalizowanych. Brano pod uwagę: rozwiązania architektoniczne, zastosowane technologie energooszczędne i zapotrzebowanie energetyczne budynku.

W konkursie brały udział projekty zgłoszone z całej Europy. W sumie nagrodzonych zostało 10 budynków: po 5 z każdej kategorii. Nagrody otrzymały projekty z Niemiec, Austrii, Szwecji, danii i Holandii. Należy zauważyć, że w krajach tych budownictwo pasywne i energooszczędne rozwija się od wielu lat. Budynek pasywny Euro - Centrum wyróżniono jako jedyny  projekt z krajów Europy Środkowo - Wschodniej.

 

Powered by Bullraider.com
Copyright 2011 Nagroda Green Building 2013 dla Euro - Centrum w Katowicach .
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free